PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35505}

Koronczarka

La dentellière
7,6 1 200
ocen
7,6 10 1 1200
7,6 5
ocen krytyków
Koronczarka
powrót do forum filmu Koronczarka

Hej drodzy filmwebowcy :) zacznę od tego że temat rozbieżnego wykształcenia w związku jest mi bliski a film intrygująco kontrowersyjny dlatego zainteresowana dokładnie go przejrzałam. (wiem że zaraz pojawi się ktoś kto stwierdzi że film należy obejżec od deski do deski ale spasowalam i wybieralam fragmenty gdzie Beatrice poznaje Francuois, jak wygladało ich życie codzienne i kontakty ze znajomymi. Opis filmu niestety sugeruje że problemem jest wykształcenie dziewczyny czy też jej poziom inteligencji. Widzę ze większosc osób słusznie zauważyła że nie jest to dobry trop.Wykształcenie wbrew temu co niektorzy powiedzą nie musi miec wcale wielkiego zwiazku z inteligencją.(i najczęściej nie ma). Problem z Beatrice polega na czyms innym, czymś głębszym. Beatrice jest pusta. Nie chodzi o że brak jej ambicji. Wydaje sie że dziewczyna nie ma żadnych zainteresowań, żadnej chęci poznawania swiata a czasami że nie posiada nawet życia emocjonalnego.Są co prawda sytuacje w których się uśmiecha ale kiedy dzieje się coś co normalnie powinno wywołać reakcję zachowuje się dosyc dziwacznie. Kiedy przyjaciółka dowiaduje sie że jej partner ma żonę i rodzine i w furii wyrzuca pluszaka przez okno Beatrice pyta tylko czy pójsć po misia (!), Reakcja po porzuceniu Beatrice przez Franceska też nie jest typowa ale można usprawiedliwić ją szokiem ale to jak wyglądało życie codzienne tej pary wprawia w zdumienie - ze strony Beatrice nie widać głębszych uczuc czy czulosci zupelnie jakby nie potrafila ich okazywać. W wiekszości sytuacji zabawnych/dramatycznych ma tą samą obojętną, wyobcowana minę. Niewatpliwie Beatrice jest dobrą osoba do sluchania innych ale nie do rozmowy.Mozliwe ze cierpi na jakaś formę autyzmu,może zespól Aspergera. I tu pojawia się moje pytanie-co o tym myslicie? Jeśli ktos przeczytał ksiażkę to prosze tez o wyjasnienie-czy narrator tez tak jak w opisie podkreśla że zawiniła inteligencja czy też brak wykształcenia czy sugeruje raczej pustkę i ubogość emocjonalna Beatrice?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kyle_reese

i to powiedział ktoś kto dał ,,człowiek z blizną'' 10. No commentys wrażliwiec się znalazł :) A battle royale pokazało że przeżyć mogą tylko ci którzy nie zabijają i trzymają się wiernie swoich prawd moralnych

kyle_reese

To powiedz mi czemu zamiast pokazać jakąś tam inteligencję i wrażliwością zachowujesz się jak cham i prostak, który pokazuje tylko, że nie umie udzielać wyczerpujących i inteligentnych wypowiedzi? :)

Już pominę wyjątkowo niski poziom który przedstawiać musi osoba argumentująca coś na zasadzie "bo lubisz taki a taki film". Jeszcze bym zrozumiał jakby chodziło o coś tragicznego, ale za argument podajesz film, który raz że został bardzo dobrze przyjęty przez międzynarodową publiczność (co jest rzadkie w wypadku azjatyckiego kina), dwa został nawet lepiej przyjęty przez samych krytyków. Sądzę, że nawet BR nie widziałeś i wiesz o nim tyle, że Tarantino go lubi...

ocenił(a) film na 9
Cadavera

Żaden autyzm, ani żaden Asperger, osobowość introwertyczna, dziewczyna nadwrażliwa, coś na kształt mimozy, ale nie w tym pejoratywnym słowa znaczeniu. Jaka znowu ona pusta, bo nie chce iść na studia i kocha rzeczy proste? Przeintelektualizowane snoby są właśnie puste i żałosne, ona miała bogate życie wewnętrzne, tylko wymagała wiele uczucia, wsłuchania się w nią, odkrycia jej wrażliwości i lojalności w bronieniu jej przed snobami właśnie, prostackimi a mającymi się za kogoś lepszego.

jagamiga1

Nie uważam że jest pusta bo nie poszła na studia! Najbliższa mi osoba nie jest po studiach a uważam że przegania wszystkich swoja inteligencją i poziomem.Czasem się śmieję że studia to niektórych mogą wręcz zepsuć. Ksiązki nie czytalam więc szczegółów nie znam a film jak przyznalam tylko ,przeklatkowałam'. Introwertyzm pasuje ale jak ma sie do tego nadwrażliwosć? Nadwrazliwość raczej kojarzy się z osobami niestabilnymi emocjonalnie i osobowością histioniczna która wywala emocje na zewnątrz i robi z tego teatrzyk. Bohaterka zachowywała się czasami jakby NIE ROZUMIAŁA pewnych emocji i zachowań. Takie odniosłam wrażenie na początku filmu kiedy jej przyjkaciółka rozmawiała przez telefon ze swoim mężczyzną.Czy pytanie o misia w takiej sytuacji nie obrazuje braku zrozumienia co właśnie zaszło?Po za tym wlasnie ,prości ludzie' w dobrym tego słowa znaczeniu
czesto dają się ponieśc pozytywnym uczuciom i emocjom.Przytulają się, całują, rozmawiaja o swiecie uczuc. To jest coś w zasięgu pojmowania każdej emocjonalnej osoby.Nawet dzieci z pewną niepełnosprawnością intelektualną często łatwo i szczerze okazują uczucia często niezwykle wylewnie. Beatrice wydaje się rowniez mało komunikatywna (ba...mniej komunikatywną istotę trudno sobie wyobrazić) co może wynikać z jej nieśmiałości i introwertyzmu albo własnie z problemami w okazywaniu uczuć czy zrozumieniu otaczającego świata.

ocenił(a) film na 9
Cadavera

Nadwrażliwość występuje i u ekstrawertyków i u introwertyków, z tym że zupełnie inaczej się przejawia. W związku z tym postronni "widzowie" dostrzegają, a i owszem nadwrażliwość ekstrawertyka bo ją manifestuje, a nie zauważają jej u introwertyka bo jego nadwrażliwość często jest mylona z tym , co Ty opisujesz u Beatrycze, czyli z pustym wnętrzem, z niezrozumieniem zjawisk, z całym spectrum zaburzeń psychicznych. Natomiast rzeczona Beatrycze została tak mocno zraniona, że uczucia eksplodowały w jej wnętrzu, bo ich nie umiała wyrzucić na zewnątrz, ten niemy wybuch narobił wielkich szkód, takich jakich ludzie nie rozumiejący nadwrażliwych introwertyków, nigdy sobie nie wyobrażą. Czy jej wzrok na koniec filmu nie powiedział, cóż mi zrobiłeś świecie, na którym ja tylko chciałam kochać i być kochaną i z poplątanych, rozedrganych nici rzeczywistości dziergać cierpliwie spokój i ład.
Przykład z misiem jest symptomatyczny, ekstrawertyczna wywaliła go w złości za okno, a nadwrażliwa introwertyczka chcąc w jakiś sposób pomóc jej ukoić ból, który współodczuła chciała jej go przynieść, jakby chcąc zniwelować wszystko złe co się stało.
Beatrycze jest mało komunikatywna, ale nie wtedy gdy kocha i miłość odkrywa jej wnętrze. Moja rada, weź obejrzyj ten film uważnie, bo to nie jest historyjka która się da przeklatkować :)

ocenił(a) film na 4
jagamiga1

Film ten porusza dość ciekawe zagadnienie ale nie da sie ukryć że jest on po prostu... NUDNY.
Znam osobe z zespołem aspergera i jest ona i wiele bardziej skomplikowana niż fabuła tego filmu :-)
4/10.

ocenił(a) film na 9
Varza

Cóż, ilu widzów tyle zdań na temat filmu. Mnie nie nudził. Fabuła w tym filmie nie jest najważniejsza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones